Summa summarum (2015): 25 rokov v kynológii, 61 splnených skúšok z výkonu s 3 psami, 9-krát účastníčka Majstrovstiev sveta, záchranárska kynológia

S výcvikom psov som začala vo veku 13 rokov, keď mi rodičia kúpili môjho prvého psa – nemeckú dogu Bojara. Vždy som chcela psa, ktorého by nemal každý a Bojar takým bol. Na začiatok to bol tvrdý oriešok, ale musím sa Bojarovi poďakovať, že ma naučil, ako cvičiť psa, ako mu porozumieť a hlavne, ako si spríjemniť spoločné chvíle. Spočiatku som chcela psa len na trávenie voľných chvíľ, ale keďže zo šteniatka rýchlo vyrástol statný pes, ťažší než ja, pochopila som, že bez výcviku to nepôjde. Od začiatku som vedela, že sa nechcem mať z Bojara obranárskeho psa, a tak možnosť cvičiť „záchranárčinu“ som privítala a zostala som jej verná naďalej. Prvé skúšky som absolvovala už s Bojarom a dokonca sme boli Majstrami Slovenska mladých záchranárov

Boss Čierny Ónyx „Bosko”, nemecký ovčiak, bol môj druhý pes, s ktorým som naberala skúsenosti s výcvikom. Mnohé zložené skúšky z výkonu z oblasti záchranárskej kynológie, 6. miesto na majstrovstvách sveta, vicemajster Rakúska, Majster Slovenska, zložený IRO test ostrého nasadenia  a mnohé iné úspešné ocenenia záchranárskeho psa zdobili Boskove meno. Bol to môj štvornohý priateľ, pokojný, vyrovnaný pes. Mal dlhú srsť a vždy ľudia obdivovali jeho statnú postavu.

Pri rase nemecký ovčiak  som zostala a aj v súčasnej dobe spestruje môj život „vlčiak” Falcon Derik „Falko”, ktorý pokračuje v Boskovej úspešnej kariére záchranárskeho psa – skúšky z výkonu, úspešná účasť na majstrovstvách sveta záchranárskych psov, majster Maďarska, majster Slovenska, 2 x zložený IRO test ostrého nasadenia a mnohé ďalšie úspechy. S Falkom som sa zúčastnila mnohých ostrých pátracích akcií a tiež som bola v tíme záchranárov letiacich na Sumatru pomáhať hľadať zavalených ľudí po zemetrasení.

Falko je už "deduško" a je na dôchodku, ktorý si užíva plným dúškom. Keďže som  videla, že Falino už tak nevládze, rozhodla som sa zadovážiť si ďalšieho havkáča. Tentokrát som „presedlala” na inú rasu a z nemeckého ovčiaka je belgický. Či to bude Falcov nástupca v oblasti záchranárskej kynológie alebo začneme s Marc Les Bétulacées „Marcom” bádať v iných vodách kynológie, to ukáže čas. S „malinou", ako sa ľudovo hovorí belgickému ovčiakovi malinois, som nemala skúsenosti, ale i napriek ich výbušnej povahe sa mi podarilo s Marca vychovať vľúdneho a priateľského psa. Je to síce aj čert, aj výmyselník, ale je to aj zlatíčko v jednom tele na štyroch labkách. Marco pochádza priamo z Belgicka, slovenský jazyk, hoci trošku poprepletaný francúzskymi slovíčkami, už ovláda. A keďže som už dávno túžila zachrániť aspoň jeden psí život z útulku a ukázať mu, že aj keď spočiatku jeho život bol krutý a ťažký, tak jeho ďalší život bude už len lepší a lepší, tak sme si spolu s priateľom zadovážili „útulkáčika" z OZ Tuláčik Brezno. Voláme ho Lucky a je to kríženček všetkého možného a hlavne neidentifikovateľného. Našu zvieraciu tlupu ešte dotvára trošku väčší štvornohý zverenec, frízsky kôň Johny.

Počas výcviku svojich psov, ako aj pri trávení spoločného času s nimi som sa naučila, že pes je skvelý spoločník, pokiaľ je vycvičený. Potvrdzujú to aj nespočetné uznania ľudí, ktorí  ma stretávajú s mojimi psami. Pri stretávaní sa so psíčkarmi, ktorých psy nepočúvajú, som zistila, ako zrejme každý, že pes je dobrý kamarát, ale zlý pán.

Výsledky zo skúšok a súťaží

Bojar Ďurkovie Dvor
Boss Čierny Ónyx
Falcon Derik
Marc Les Bétulacéesaktualizácia 10.09.2018
TOPlist
Doplnili sme pre Vás systém výcviku
v KK Lovely dog
Čítaj viac...


Vianočný pretek
o Pohár KK Lovely dog 2017
Čítaj viac...
          Aktuality         
 
Vitajte na stránkach Kynologického klubu LOVELY DOG
venovaných výchove a výcviku psov.
Ak potrebujete pomoc s výchovou a / alebo výcvikom psa, neviete si rady so svojim psíkom v nepríjemných situáciách, radi vám budeme nápomocní pri odstránení problému.
Máme za sebou dlhoročnú skúsenosť s výcvikom a spolunažívaním s našimi psami, mnoho poznatkov zo súťaží a skúšok, veľa prečítanej literatúry a absolvovanie seminárov s top školiteľmi.
So svojimi psíkmi sme sa neraz postavili na víťazné stupienky medzinárodných súťaží, samé sme skúsili, čo funguje a čo je treba zmeniť. Umiestnenie na 6. mieste na Majstrovstvách sveta hovorí, že sme pracovali správne a šľapali sme kynologickej špičke na päty.
So svojimi psami stále aktívne pracujeme.