aktualizácia 10.09.2018
TOPlist

Pes sa nazýva šteniatkom od narodenia približne po štvrtý mesiac jeho života, kedy začne plynule prechádzať do obdobia dospievania. Rozhodujúci význam pre neskoršie spolunažívanie s človekom má fáza socializácie v šteňacom období.

Socializáciou sa nazýva proces začleňovania jedinca do spoločnosti. Pre psy to znamená, že počas fázy socializácie spoznávajú nové situácie, prežívajú udalosti, z ktorých sa učia primerane správať, osvojujú si sociálne pravidlá hry.

Socializácia je dôležitá pre šteňa pre formovanie jeho spôsobu správania a charakteru v dospelom veku.
Novorodenecká fáza    1 - 14   deň po narodení
Prechodná fáza          15 - 20  deň života
Šteňací vek                   3 - 16  týždeň života

Skúsenosti a dojmy, ktoré šteniatko získava v tomto období vo vzťahu ku svojim druhom (súrodencom, rodičom), vo vnímaní okolia s jeho individualitami (napr. iné druhy zvierat), v stretávaní sa s rozmanitými objektmi a prežívaní rôznych situácií mu potom slúžia ako porovnávacie kritériá v celom ďalšom živote.
Socializačná fáza má formujúci charakter, kladú sa v nej základy najdôležitejších vlastností dospelého psa.

Šteniatku by ste preto mali bezpodmienečne poskytnúť dostatok príležitostí na to, aby svoj svet mohlo dostatočne preskúmať a zažiť mnoho rôznych situácií.
Socializačná fáza je pre šteňa dôležitá nie len z hľadiska poznávania prostredia, ktoré ho obklopuje, ale aj preto, aby si osvojovalo nevyhnutné zásady vnútrodruhovej komunikácie, napr. medzi rodičmi a šteniatkami.

Väčšinu zásad správania, ktoré pes potrebuje na bezproblémový kontakt so svojimi druhmi, šteňatá nedostávajú do vienka. Musia sa všetko naučiť. Väčšiu časť toho sa učia pri hrách so súrodencami, neskôr aj pri hre s inými psami a ľuďmi.
Šteniatka berieme od matky-sučky v takom čase, kedy by mladý vlk nikdy neopustil svojou rodinu. Preto by chovateľ, či nový majiteľ mal nechať šteniatku dostatočný priestor a veľa príležitostí na hry. Hrou si preverujú vzájomné sociálne reakcie, ozrejmujú si postavenie vo svorke, precvičujú si lovecké schopnosti a zároveň sa cvičia v šikovnosti. Psy, ktoré v šteňacom veku dostali mnoho príležitostí na hry, nemajú v neskoršom období svojho života problémy pri komunikácii s inými psami.

Ponúkame niekoľko rád, ako sa správať pri rôznych situáciách, ktoré patria ku spolunažívaniu psa s človekom.

Hryzenie
Ovládanie sily hryzenia je pre spolunažívanie s človekom takisto dôležité. Môžeme šteniatku dovoliť hravé hryzenie do predmetov, ktoré mu ponúkneme ALE mali by sme mu od začiatku dať poznať, že hryzenie rúk, iných častí tela či odevu je ZAKÁZANÉ!
V takom prípade okamžite bez slova prerušte hru a nechajte psa tak. Najlepšie urobíte, ak si bez akejkoľvek ďalšej slovnej či inej reakcie založíte ruky a šteniatku sa otočíte chrbtom. Neudržujte so šteniatkom žiaden očný kontakt a nevydajte ani hláska, počnúc smiechom a končiac prihovorením sa psovi. Ak šteniatku včas ukážete pravidlá hry s vami, predídete tak veľmi nepríjemnému zlozvyku.

Zvedavosť a strach
Zvedavosť je od tretieho týždňa veku šteniatka hybnou silou - riadi aktivitu šteniatka. V tomto období ešte šteniatka nepoznajú strach. Strach začne ich život usmerňovať približne od piateho týždňa života.
Okolo ôsmeho týždňa sa šteniatka stávajú opatrnejšie. Ako nový majiteľ by ste mali rešpektovať  fakt, že šteňa chce všetko nové v jeho okolí preskúmať. Ak zistíte, že má z niečoho strach, nikdy nesmiete šteňa chlácholiť či inak upokojovať, pretože ho ešte viacej vystrašíte. Naopak, mali by ste sa začať správať ešte sebavedomejšie. Čím neutrálnejšie a sebavedomejšie budete pri takýchto situáciách postupovať, tým rýchlejšie sa šteňa upokojí a bude konať smelšie. Je dôležité, aby malo z toho pozitívny zážitok. Ak sa šteniatko po dlhšom zvažovaní predsa len rozhodne prekonať prekážku, napr. schody, musíte šteniatko nadmieru s veľkým záujmom pochváliť a odmeniť. Určite mu, napríklad, nepomôžete prekonať strach z vody tým, že ho hodíte do vody v rybníku, či v bazéne proti jeho vôli.

Pochvala a trest
je základný kameň pri výcviku psíka. Ak pri tom rešpektujete niektoré pravidlá a pochvalu a trest používate rozumne, úspešnému výcviku nič nestojí v ceste.
Odmeny používame na správnu motiváciu psa, keď chceme docieliť želané správanie. Odmenené správanie si pes lepšie zapamätá a bude ho prejavovať častejšie.
Odmenou rozumieme kúsky potravy, hračky, krátku hru, hladkanie, slovnú pochvalu, či prejav zvýšenej pozornosti a náklonnosti.

Trestať psa môžete:
Priamo - slovne ho pokarháte, dáte mu telesný trest alebo ho zastrašíte
Nepriamo -  psa si nevšímate, zadržíte predmet, o ktorý má veľký záujem

Ako funguje pochvala
  • S odmenou by ste mali pracovať predovšetkým v počiatočnej fáze učenia, pretože psa vysoko motivujete, ale zároveň udržiavate jeho sústredenú pozornosť.
  • Odmena musí nasledovať v priebehu želaného úkonu, najneskôr však sekundu po ňom, inak si ju pes nespojí s predchádzajúcim správaním ale s nasledujúcim. Majte na pamäti - JEDNU SEKUNDU.
  • Pri učení by ste mali psa stále chváliť, keď urobí požadovaný úkon! Neskôr používajte pochvalu zriedkavejšie. Pes bude účinnejšie motivovaný, lepšie sa sústredí a výcvik bude pre neho zaujímavejší.
  • Aj chlácholivé slová a pokusy o upokojenie si psy vysvetľujú ako pochvalu. Preto nepoužívajte upokojujúci tón, ak pes reaguje ustráchane. Podporíte tým jeho ľakavosť. ANI PSY SA NAVZÁJOM NEUPOKOJUJÚ. Toto ľudské správanie je psom cudzie a môže spôsobiť mnoho problémov.

Podmienky trestu
  • Aj tu platí, že v časovom odstupe približne sekundy si psy spoja trest so svojím správaním. Ak potrestáte psa čo i len 2 minúty po tom, ako sa doma vycikal na koberec, nevie, za čo mu bol trest udelený.
  • Tresty majú zmysel len vtedy, ak nechcené správanie potrestáte VŽDY. Inak dosiahnete to isté ako pri nepravidelnej odmene - pes bude v neprestajnom napätí, keďže nikdy nebude presne vedieť, či sa mu pri nevhodnom správaní predsa len nepošťastí vyhnúť sa trestu.
  • Trest musí byť dostatočne účinný, aby pes nežiaducu činnosť okamžite prerušil. Tresty, ktoré musíte stále opakovať, sú neúčinné!
  • Pri uplatňovaní trestu hrozí veľké nebezpečenstvo chybného spojenia príčiny a následku. Negatívnym dôsledkom nesprávneho použitia trestu býva ustráchané správanie a frustrácia, príležitostne však aj agresivita.

Miesto odpočinku
Nedajte sa presvedčiť, že je v poriadku, keď si šteniatko vyberie vašu posteľ na spanie. Vo vzťahu človek-pes máte právo a povinnosť dať mu najavo, že isté veci sú jednoducho zakázané. Majte ale na pamäti, ak chcete spať so psom v posteli, môže vám to neskôr, hlavne v období puberty psa (v časti dospievajúci pes) spôsobiť nemalé problémy.

Čistotnosť
Ak chcete šteniatko čo najrýchlejšie naučiť čistotnosti, bolo by na mieste urobiť si pre šteniatko viacej času, možno na prvé dni si zabezpečiť aj voľno v práci. V zásade platí, že šteniatko robí potrebu vždy po prebudení, po ukončení hry, krátko po napapaní. Šteňa treba zobrať na ruky a vyniesť najlepšie na trávu, prípadne sneh. Keď vykoná potrebu, treba šteniatko pochváliť a odmeniť.

Vyskakovanie
Vyskakovanie na osoby ako akt privítania a zdravenia je pre šteňatá typický prejav.  Ak sa Vám to aj pri šteniatku páči  a tolerujete to, tak POZOR. Pes rastie a od určitej veľkosti sa skákanie stane príťažou. Najefektívnejšia metóda, ako psa odnaučiť skákať je metóda ignorovania. Opäť si treba skrížiť ruky na hrudi, otočiť sa psovi chrbtom, neudržať očný kontakt a nič nehovoriť ani žiaden zvuk nevydať. Keď šteňa prestane vyskakovať, zohnite sa vy ku nemu a pohladkajte a privítajte ho kým stojí všetkými štyrmi labkami na zemi.

Takto by som mohla pokračovať ešte mnohými príspevkami. Myslím však, že na úvod to stačí a ak sa chcete dozvedieť viacej, radi vás u nás privítame.
Doplnili sme pre Vás systém výcviku
v KK Lovely dog
Čítaj viac...


Vianočný pretek
o Pohár KK Lovely dog 2017
Čítaj viac...
          Aktuality         
 
Vitajte na stránkach Kynologického klubu LOVELY DOG
venovaných výchove a výcviku psov.
Ak potrebujete pomoc s výchovou a / alebo výcvikom psa, neviete si rady so svojim psíkom v nepríjemných situáciách, radi vám budeme nápomocní pri odstránení problému.
Máme za sebou dlhoročnú skúsenosť s výcvikom a spolunažívaním s našimi psami, mnoho poznatkov zo súťaží a skúšok, veľa prečítanej literatúry a absolvovanie seminárov s top školiteľmi.
So svojimi psíkmi sme sa neraz postavili na víťazné stupienky medzinárodných súťaží, samé sme skúsili, čo funguje a čo je treba zmeniť. Umiestnenie na 6. mieste na Majstrovstvách sveta hovorí, že sme pracovali správne a šľapali sme kynologickej špičke na päty.
So svojimi psami stále aktívne pracujeme.