Summa summarum (2018): 28 rokov v kynológii, viac ako 50 skúšok so psami záchranármi, 33 absolvovaných skúšok obedience, 8-krát účastníčka Majstrovstiev sveta, záchranárska kynológia, pasenie - rekreačne, obedience - závodne

Zúčastnila som sa: semináru v Prahe s poprednou, svetovo uznávanou nórskou etologičkou psov Turid Rugaas, ktorá rieši problematické právanie sa psov po celom svete; semináru s českým cvičiteľom zvierat za pomoci pozitívneho posilňovania Františkom Šustom, seminárov s niekoľko násobnou majsterkou CZ v obedience, viacnásobnou účastníčkou majstrovstiev sveta v Oedience a veľmi úspešnou reprezentantkou CZ a trénerkou OB Kristýnou Barošovou, tréningov a semináru s trénerkou a veľmi úspešnou reprezentantkou Rakúska v Obedience rakúšankou Carinou Mayrhofer tréningu v Poľsku s úspešnou trénerkou Agniszkou Boczula tréningov s dvojnásobnou majsterkou sveta v obedience (2017 a 2018) z talianska Valentinou Balli, ktorá má vlastnú filozofiu výcviku psov a ak je pochopená, funguje spoľahlivo, ako hodinky semináru v Trumau v Rakúsku momentálne s jednou z najúspeších tréneriek Christou Enquist z Fínska, ktorá trénuje po celom svete a je neskutočne žiadaná pre svoje obrovské kvality a hlavne pozitívny a veľmi zrozumiteľný tréning seminárov a tréningov v pasení: s talianskym trénerom a pre mňa zaklínačom psov Giani Canopolim, ktorého prácu a hlavne komunikáciu so psom som sledovala v nemom úžase   s talianskym trénerom a úspešným aktívnym súťažiacim v pasení Luca Finim   s českým trénerom a jedným z prvých zakladateľov pastierskeho výcviku v Čechách Radkom Loučkom   semináru s majstrom Českej republiky v pasení Mirom Koškom   semináru s manželmi Topinkovými z CZ, s obrovskou dávkou pokoja a trpezlivosti.

O mne a mojich psoch
Ako väčšine panelákových detí, ani mne rodičia psa do paneláku dovoliť nechceli. Keď som mala 13 rokov našla som v lese vychudnuté, vysilené, špinavé a zablšené šteniatko nemeckého špica. Bola to na smrť vystrašená sučka, navyše s vážne poškodeným očkom. Z jednej noci, ktorú mi rodičia dovolili sa stalo 7 rokov, ktoré sme spolu s Belkou strávili. Práve s Belkou som sa dostala na cvičisku v Iljaši ku skupinke nadšencov, ktorí sa venovali záchranárskej kynológii. Stala som sa členkou Kynologickej záchranárskej brigády Banská Bystrica (KZB BB), veľa som sa naučila ako figurant. S Belkou som cvičila len pre radosť, na skúšku som ísť nemohla, mala totiž panický strach zo streľby. Bohužiaľ, 7-ročná mi umrela na zápal maternice. Bola to sučka, ktorá mi pomohla odhaliť v sebe nekončiacu túžbu priateliť sa so psom.  

Keď Belka odišla za dúhový most, nastala vo mne neopísateľná prázdnota. Túžba po psom priateľlovi bola ohlučujúca a tak som začala pátrať po vtedy ešte na Slovensku nepoznanom plemene border collie. V CHS Bohemia Alké v CZ som si zahovorila šteniatko, opäť sučku menom Detánia Bohemia Alké „Jackie". Narodila sa 4. marca 1997 a na Slovensku to bola druhá registrovaná border collie. S ňou som sa začala cvičiť na moju prvú záchranársku skúšku, no, bohužiaľ, krehkú dušu tohoto vtedy nového plemena tu nikto nepoznal. Pri výcviku som urobila množstvo chýb, za ktoré som tvrdo zaplatila. Napriek tomu som s ňou prežila nádherné chvíle plné hrdosti pri množstve splnených skúšok psa záchranára a krásnych miestach na súťažiach v záchranárskej kynológii. Rovnako som sa tešila z úspechov na psích výstavách.
Výstavné úspechy: Výborná, Junior Šampión krásy SR, Šampión krásy SR, Klubový šampión, Klubový pracovný šampión. Skúšky: vyhľadanie živých osôb zavalených v ruinách RH-T A, RH-T B, vyhľadanie živých osôb stratených v lese RH-FL A, RH-FL B, lavínové skúšky PZS1, PZS2, RH-L A, RH-L B. Zúčastnila sa: Majstrovstiev sveta záchranárskych psov (2001, 2002), účastníčka Majstrovstiev Slovenska psov záchranárov (1999, 2001, 2002, 2004), účastníčka mnohých záchranárskych medzinárodných skúšok a súťaží.

Rozhodla som sa pokračovať v chove border collie, a tak sa v mojej CHS Black Thunderbolt (Čierny blesk) narodilo Jackie 5 šteniatok, z ktorých som si nechala sučku menom Arnica Black Thunderbolt. Arnika sa narodila 17. mája 2000 a ja som bola pri tom. Pomohla som Jackie pri pôrode a spolu s mojou mamou sme si vychovali Arniku od narodenia. Keďže som sa už z minule urobených chýb poučila, mohla som vo výcviku napredovať oveľa rýchlejšie. Pracovné skúsenosti a úspechy s Arnikou pre mňa, zatiaľ, znamenajú veľký krok vpred v túžbe byť stále lepším psovodom. Výstavám sme sa venovali len sporadicky, dosiahla VN, Výborná, niekoľko CAC, R.CAC, CACIB,  Klubový šampión, Klubový pracovný šampión. Avšak po pracovnej stránke to bolo to najlepšie, čo ma postretlo. Splnila skúšky psa záchranára: vyhľadanie živých osôb zavalených v ruinách RH-T A, RH-T B, vyhľadanie živých osôb stratených v lese RH-FL A, RH-FL B, lavínové skúšky RH-L A, PZS1. Zúčastnila sa mnohých medzinárodných záchranárskych súťaží a skúšok, účastníčka Majstrovstiev sveta psov záchranárov (2003, 2004, 2005), účastníčka Majstrovstiev Slovenska záchranárskych psov (2003, 2004, 2005), účastníčka IRO testu ostrého nasadenia pre záchranárske psy. Arnica ma potešila mnohokrát, bola dobrá v tom, čo robila, pracovala s neskutočným nadšením a nekončiacim entuziazmom. Ako jedna z mála psov úspešne splnila medzinárodný test záchranárskeho psa (IRO test) 2-krát po sebe, ktorý nás oprávňoval k vyzvaniu na ostrý zásah pod vedením celosvetovej organizácie združujúcej záchranárske psy IRO (www.iro-dogs.org). Tiež skončila na 6. mieste na Majstrovstvách sveta záchranárskych psov v dánskom Frederikksunde. S Arnicou sme boli súčasťou pátracieho záchranného tímu, ktorý letel na Sumatru pomôcť ľuďom po zemetrasení.

Jackinka, bohužiaľ, odišla za Dúhový most 15. decembra 2012. Prežili sme spolu takmer 16 rokov. Jackie bola pes s veľkým „P”, bola jedinečná a navždy takou v mojom srdci aj zostane. Rozlúčiť sa s ňou bola jednou s najťažších chvíľ v mojom živote a v srdci budem nosiť jej živú spomienku navždy. Ďakujem za každú chvíľu, ktorú som s ňou mohla stráviť.
Arnika nás tiež opustila 18. júla 2015 vo veku 15 rokov a 2 mesiace. Bola výnimočným psíkom, bola pripravená ísť vyhľadávať aj o polnoci a tiež vypočuť si každé trápenie a radosti v mojom živote. Zostalo po nej prázdno. Jej miesto sa nedá nahradiť a tie krásne chvíle, ktoré sme spolu prežili si uchovám v pamäti navždy. Ďakujem za každú chviľu, ktorú som s ňou mohla trénovať, vyhrávať a tešiť sa so života s ňou.

V roku 2011 som si zaobstarala nové šteniatko. Je to opäť border collie menom Aileen Ferenčík „Alica” s registráciou ISDS (Internationl sheep dog society) a FCI (Fédération Cynologique Internationale). Narodila sa 26. 11. 2010. Táto sučka pochádza z pracovnej pastierskej línie. Obaja rodičia aktívne pracujú pri hospodárskych zvieratách. Táto skutočnosť mi otvorila dvere k niečomu pre mňa novému a preto som začala aj s výcvikom pastierskeho psa. Okrem výcviku pri stáde ovečiek som s Alicou splnila v auguste 2012 skúšku vlôh záchranárskeh psa (RH-T E) podľa medzinárodného skúšobného poriadku IPO-R. Bolo potrebné vyhľadať živé osoby zavalené v ruinách. V neposlednom rade ju učím žiť v spoločnosti tak, aby som z nej vychovala kľudného, trpezlivého a poslušného psa ochotného urobiť vždy všetko, o čo ju požiadam.
V máji 2013 Alica tiež úspešne prešla skúškou vlôh pastierskeho psa (SVPP). Od roku 2012, kedy sme urobili prvú skúšku Obedience OBZ sa teším jej neutíchajúcej túžbe denno-denne cvičiť. Podarilo sa nám dokonca kvalifikovať sa na najvyššiu súťaž Majstrovstvá sveta psov v obedience v rokoch 2017 a 2018. Alica vie veľmi pekne pracovať, no má aj svoje problémy, ktoré jej veľmi narúšajú jej život. S niektorými situáciami sa proste nevie vysporiadať sama. Veľa sme sa toho spolu naučili zvládnuť a denno-denne zvládať, no niekedy je to veľmi náročné. Naše výsledky nájdete v záložke Aileen Ferenčík.

V zime 2017 ma oslovila majsterka sveta v obedience a výnimočná trénerka psov Valentina Balli z Talianska, či by som mala záujem zobrať si od nej psíka na obedience. Dosť ma to prekvapilo a zároveň veľmi potešilo. Bolo to vyjadrenie dôvery voči mojej osobe a to si moc vážim. A tak sa stalo, že začiatkom júna 2018 do našej rodiny pribula ďalšia borderka menom Mind Nera (Nero = čierny po taliansky). Naozaj u nej prevažuje čierna farba a to ju robí neskutočne nádhernou :-) Nera sa začlenila bez problémov. Zatiaľ je to pohodové šteniatko a už sa učíme prvky obedience. Samozrejme okrem poslušnosti sa musí naučiť žiť v našej rodine a spoločnosti tak, aby z nej bol môj ďalší poslušný a výnimočný pes, ako všetky psy pred ňou.

Výsledky zo skúšok a súťaží

Detánia Bohemia Alké „Jackie”
Arnica Black Thunderbolt
Aileen Ferenčík „Alica”


aktualizácia 10.09.2018
TOPlist
Doplnili sme pre Vás systém výcviku
v KK Lovely dog
Čítaj viac...


Vianočný pretek
o Pohár KK Lovely dog 2017
Čítaj viac...
          Aktuality         
 
 
Vitajte na stránkach Kynologického klubu LOVELY DOG
venovaných výchove a výcviku psov.
Ak potrebujete pomoc s výchovou a / alebo výcvikom psa, neviete si rady so svojim psíkom v nepríjemných situáciách, radi vám budeme nápomocní pri odstránení problému.
Máme za sebou dlhoročnú skúsenosť s výcvikom a spolunažívaním s našimi psami, mnoho poznatkov zo súťaží a skúšok, veľa prečítanej literatúry a absolvovanie seminárov s top školiteľmi.
So svojimi psíkmi sme sa neraz postavili na víťazné stupienky medzinárodných súťaží, samé sme skúsili, čo funguje a čo je treba zmeniť. Umiestnenie na 6. mieste na Majstrovstvách sveta hovorí, že sme pracovali správne a šľapali sme kynologickej špičke na päty.
So svojimi psami stále aktívne pracujeme.