Osobne si myslím, že je výhodné pri výcviku používať „maškrty”. Som si istá, že si želáte, aby Vás pes poslúchal. Veľa krát sa pri výcviku psa ľudia pýtajú, prečo treba dávať psovi maškrtu ako odmenu a či ich bude pes poslúchať aj bez maškrty.

Je ale potrebné položiť si otázku: Chodili by ste do práce, keby ste za ňu neboli odmeňovaní? Určite nie! Tak prečo nechcete dať svojmu psovi maškrtu za to, že pre vás niečo urobil?! Pes je šelma a či chcete, alebo nie, pôvod má niekde pri vlkovi, pre ktorého je prirodzené nasledovať vlastný inštinkt, napr. sledovať zaujímavú stopu zvere - koristi. Podobné správanie a inštinkt psovi zostali dodnes a ak chcete jeho správanie zmeniť, musíte mu ponúknuť niečo, prečo bude ochotný to urobiť a prispôsobiť sa svojmu pánovi. A práve na to slúžia maškrty.

Ak však máte psíka „aportéra”, t.j. pes sa rád hrá napr. s loptičkou a behá za ňou, môžete maškrty obmieňať s loptičkou či inou hračkou. Odmeňovaním psa počas výcviku pozitívne upevňujete jeho správanie a učíte jednotlivé povely, čiže ho učíte dobrovoľne poslúchať vaše príkazy. Buďte radi, že tým našim psíkom ako odmena stačí zopár piškót. Za tie by sme my - ľudia príkazy v robote určite neplnili.

Opýtajte sa sami seba, či nie je výhodnejšie mať vo vrecku zopár piškót, psíka na voľno, lebo viete, že príde na zavolanie a prežijete kľudnú a uvoľnenú prechádzku, alebo psa neodmeňujete za jeho poslúchanie, máte ho stále upútaného na vodítku, aby neušiel a z prechádzky sa vraciate s boľavou rukou od neustáleho ťahania vášho miláčika.

Určite nad vami visí otázka „Dokedy mám svojho psa odmieňať?”. Nuž, dokým si to bude vyžadovať. Kým psa učíte nové cviky, kým tieto cviky upevňujete, odmeny nesmú chýbať. Ak už ale psík spoľahlivo plní povely, odmeny nedávate za každý splnený cvik, ale už len sporadicky. Pre psa musí však byť zrejmé, že sa mu cvik oplatí splniť. Ak nedostal odmenu teraz, nabudúce určite príde. Tiež to závisí od samotného jedinca, možno sa odmien nebude chcieť vzdať nikdy, no z vlastnej skúsenosti viem, že tých pár odmien mať vo vrecku nie je žiadna príťaž ani z pohľadu váhy ani to až tak veľa neuberie z peňaženky.

Janka
 
Vitajte na stránkach Kynologického klubu LOVELY DOG
venovaných výchove a výcviku psov.
Ak potrebujete pomoc s výchovou a / alebo výcvikom psa, neviete si rady so svojim psíkom v nepríjemných situáciách, radi vám budeme nápomocní pri odstránení problému.
Máme za sebou dlhoročnú skúsenosť s výcvikom a spolunažívaním s našimi psami, mnoho poznatkov zo súťaží a skúšok, veľa prečítanej literatúry a absolvovanie seminárov s top školiteľmi.
So svojimi psíkmi sme sa neraz postavili na víťazné stupienky medzinárodných súťaží, samé sme skúsili, čo funguje a čo je treba zmeniť. Umiestnenie na 6. mieste na Majstrovstvách sveta hovorí, že sme pracovali správne a šľapali sme kynologickej špičke na päty.
So svojimi psami stále aktívne pracujeme.