aktualizácia 10.09.2018
TOPlist

Približne v 8 - 12 mesiaci života sa pes dostane do tzv. psej puberty. Ak dovtedy ovládal základné povely a plnil ich takmer na slovo, v tomto období máte pocit, že všetko zabudol. Nezabudol! Ale ako každý puberťák skúša, koľko mu dovolíte. Toto obdobie preverí vaše odhodlanie mať pri sebe poslušného psa, s ktorým môžete vyjsť bez problémov na ulicu, či lúku a nemusieť sa báť, že čosi vymyslí. Chybou je, hlavne u majiteľov malých plemien psov, že majiteľ sa rozhodne svojho psa po zbytok života upútať na vyťahovacie vodítko.

Nestrácajte hlavu, psa to postupne prejde, AK MU UKÁŽETE, že aj tak bude po vašom. Musíte pristúpiť k určitým zmenám, ktoré pomôžu vášmu psovi uzrejmiť si jeho postavenie u vás doma. Mali by ste intenzívnejšie používať trest a odmenu (zmienili sme sa o tom v časti "šteniatka"). Ak sa správne postavíte tejto situácii, nezbedné chovanie psa rýchlo prejde.
Začnite psíka už zhruba od 4 mesiacov života učiť plniť povely, denne to upevňovať a poskytnite mu dostatok priestoru na hru s inými psami aj s vami. Pomôže to rýchlejšie a kvalitnejšie odstrániť problémy, ktoré nastanú v čase psej puberty.

Práve v tomto období je nesmierne dôležité neupustiť psovi ani o malý kúsok. Hranice si musíte stanoviť pevne a nesmiete ich posúvať v závislosti od smutných psích očí. Ak zvolíte v danom momente trest odmietaním a odmietavo sa správate voči psovi len spolovice, alebo predsa podľahnete naliehaniu psa a budete akokoľvek reagovať, pes sa niečo naučí: postrehne, že ak sa bude dostatočne dlho dotieravo správať, dosiahne, po čom túži.

Keď sa vám podarí docieliť aspoň maličkú nápravu v jeho chovaní, je to znamenie, že to robíte správne. No je na čase navštíviť cvičisko, kde prebieha skupinový výcvik, aby si psík osvojil bezvýhradné uposlúchnutie príkazu aj keď je niečím, alebo niekým vyrušovaný.


Doplnili sme pre Vás systém výcviku
v KK Lovely dog
Čítaj viac...


Vianočný pretek
o Pohár KK Lovely dog 2017
Čítaj viac...
          Aktuality         
 
Vitajte na stránkach Kynologického klubu LOVELY DOG
venovaných výchove a výcviku psov.
Ak potrebujete pomoc s výchovou a / alebo výcvikom psa, neviete si rady so svojim psíkom v nepríjemných situáciách, radi vám budeme nápomocní pri odstránení problému.
Máme za sebou dlhoročnú skúsenosť s výcvikom a spolunažívaním s našimi psami, mnoho poznatkov zo súťaží a skúšok, veľa prečítanej literatúry a absolvovanie seminárov s top školiteľmi.
So svojimi psíkmi sme sa neraz postavili na víťazné stupienky medzinárodných súťaží, samé sme skúsili, čo funguje a čo je treba zmeniť. Umiestnenie na 6. mieste na Majstrovstvách sveta hovorí, že sme pracovali správne a šľapali sme kynologickej špičke na päty.
So svojimi psami stále aktívne pracujeme.